yurtdışı eğitim

İngiltere Öğrenci Vizelerinde Mülakat Dönemi Başlıyor... Başvuru İçin Acele Edin. ........................................................................................................................................
Avustralya ve Kanada’da Work and Study Programları Tam Size Göre... ........................................................................................................................................
2012 İndirimli Yaz Okulları Kayıtlarımız Devam Ediyor… Son Tarih: 10 Eylül
........................................................................................................................................
%50’ye Varan İndirimli Yurtdışı Eğitim Seçenekleri İçin Bizi Arayın...


Yurtdışı Eğitim Öncesi Online İngilizce Test    
Yurtdışı Eğitim de 15 Yıllık Tecrübe ve Güven.   


------------------------------    
Yurtdışı Eğitim'de
Kadıköy, Taksim ve Londra'dayız. 


Akreditasyonlarımız


yurtdışı eğitim

Felca

 


 

 

 

 
 

TOEFL -IBT  (Internet-Based Test)
İlk olarak Eylül 2005’te ABD’de kullanılmaya başlanan TOEFL Internet-Based Test 2006 yılında tüm Dünyada kullanılmaya başlanacak. Dünyada en yaygın test olan TOEFL Computer-Based Test; okuma, yazma, dinleme ve dil bilgisini ölçmeye yönelik bir test durumundaydı. Dünya genelinde 5 bin üniversite ve kolej tarafından kabul edilen TOEFL testini geçen yıl 750 bin öğrenci almıştır. Bazı öğrenciler TOEFL’ dan çok yüksek skor alıp üniversitelere kayıt olmalarına rağmen sınıf ortamında iyi İngilizce konuşma zorluğu yaşamaktadır. Bu nedenle gerek akademik amaçlı olsun gerekse iş ilişkilerinde olsun etkili bir iletişim için iyi İngilizce konuşmanın da gerekliliği noktasından hareketle TOEFL-IBT uygulamaya konulmuştur. TOEFL-IBT okuma, yazma ve dinlemeye ilaveten konuşmayı da test ediyor. Testi alan öğrenciler Test sırasında kendilerinde verilecek bir konu hakkında mikrofona konuşmaları istenip daha sonra  kaydedilen bu konuşmalar an az üç en çok altı sınav görevlisi tarafından dinlenmektedir.

 

İnternet-Üzeri TOEFL Testi (TOEFL-IBT)
İnternet üzeri TOEFL Test (TOEFL-IBT) etkili iletişim için gerekli olan toplam dört yeteneği; konuşma, dinleme, okuma ve yazmayı test eden bir sınav tekniğidir. TOEFL-IBT test öğrencilere başarılı bir kariyer ve/veya akademik sebepler için gerekli olan İngilizceye sahip olduklarını kanıtlayabilecekleri bir testtir.

 

İnternet-Üzeri TOEFL’ ın Yararları Nelerdir?

İnternet üzeri TOEFL birbiri ile bağlantılı ve birbirini tamamlayan dört yeteneği ölçerken bu yeteneklerin birbiri ile kombinasyonu konusunda daha açık bilgi vermektedir. Böylece testi alan kişinin müracaat ettiği enstitü veya şirketteki bir pozisyon için hazır olup olmadığı dört yeteneğin kombinasyonundan açıkça anlaşılabilir. Sınav için online müracaat yapılıyor olabilmesi ve online sınav sonuçlarının alınabilmesi öğrenciler için kolaylık sağlamaktadır.

 

İnternet-Üzeri TOEFL Nerede Ne Zaman Uygulanabilecek?

 

Yer                                               İlk Test Tarihi

ABD                                             24 Eylül 2005

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya    22 Ekim 2005

Porto Riko, Virgin Adaları               04 Kasım 2005

Amerikan Samoa                          05 Kasım 2005

Türkiye                                         Mart 2006

Tüm Dünyada                               2006 Yılı içerisinde

 

TOEFL Sınavının İncelikleri
TOEFL (Test of English as a Foreign Language); Amerika, Kanada ve resmi dili İngilizce olan bazı ülkelerin üniversitelerinde öğrenim görmek isteyen yabancı (ana dili İngilizce olmayan) öğrencilerin geçmeleri gereken bir dil sınavıdır. Sınav, ETS (Educational Testing Service) tarafından Computer Based (bilgisayar ortamında) ve paper Based (klasik test tekniğinde) olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Sınava telefonla, mektupla veya online başvuru yapılabilmektedir. Sınava 130 ABD Doları yatırarak müracaat edilmekte, sınav programında değişiklik yapılması durumunda 40 ABD Doları yatırılması gerekmektedir.

 

Sınav Hakkında Genel Bilgiler
Sınav Listening, Structure, Reading ve Writing bölümlerinden oluşmaktadır. Ancak Eylül 2005’ten itibaren yeni bir sınav formatı oluşturulacak ve Speaking bolumu de sınavda yer alacaktır. Listening, bir bolumunu kısa diyalogların, bir bölümünü ise uzun diyaloglar ile akademik konuşmaların oluşturduğu ilk bolumdur. Bu bölümde toplam 30-50 (genelde 30) soru sorulmaktadır. Bu bölümdeki soruların tamamı için ayrılan süre 20 dakikadır. Listening’in ardından Structure bolumu gelmektedir. Structure testinde 20-25 (genelde 20) soru sorulmaktadır. Bu bölümdeki sorular 15 dakika icinde cevaplanmalıdır. Listening testinde ve Structure testinde cevap verilip onaylandıktan (confirm) sonra sistem otomatik olarak bir sonraki soruya geçmekte, önceki soru/soruları tekrar dinlemek, okumak veya cevaplamak gibi bir durum soz konusu olmamaktadir.

 

Structure testi de tamamlandiktan sonra ihtiyaclarin giderebilmesi icin 5 dakikalik bir mola verilmekte bu surenin ardindan sinav Reading testi ile devam etmektedir. Reading testi 4-5 okuma parcasindan ve 44-55 sorudan (genelde 4 parca ve 44 sorudan) olusmaktadir. Reading icin ayrilan sure 70 dakikadir. Reading bolumunde, onceki iki bolumden farkli olarak, onceki ve sonraki sorular gorulebilmekte, cevaplar degistirilebilmektedir. Ancak bir sonraki parcaya gecildikten sonra onceki parcayla ilgili sorulara donus yapilamamaktadir. Reading’in ardindan Writing bolumu gelmekte, bu bolumde ise verilen bir konu hakkindaki fikirlerin 30 dakika icinde yazili olarak aciklamasi istenmektedir. Bu bolumde yazi bilgisayarda yazilabilecegi gibi kagida da yazilabilmektedir.

 

Listening
Listening bolumunde gecen konusmalar genelde bir kampus icinde ve derslerle, burslarla, ders hocalariyla, sinavlarla kisacasi kampus hayatiyla ilgili olmaktadir. Bu bolumde gecen konusmalar dikkatle dinlenmeli, soruya veya cevaba geri donus yapilamayacagi akildan cikarilmamalidir. Verilen 20 dakikalik sure ilk bakista kisa gibi gorunse de yeterli bir suredir. Konusmalar esnasinda sure durmakta sadece sorunun cevaplamasi icin ayrilan zamanda islemektedir.

 

Listening testinin ilk bolumu (Part A) 10-13 sorudan olusan kisa diyaloglarin gectigi bir bolumdur. Kulaklikla soru dinlenirken, ekranda konusmanin gectigi yeri ve konusmacilari ifade eden bir resim bulunmaktadir. Ancak bu resme bagli kalmamak, sadece konusmaya odaklanmak gereklidir. Diyaloglarla ilgili sorular genelde konusmacilarin ne demek istedigi (What does the man/ woman/ student/ professor mean? What does the man imply?), neyi onerdigi (What does the man suggest the woman to do? ), konusmacinin konusmadan sonra ne yapacagi (What will the woman do next?) gibi sorulardir. Bu bolumde gecen konusmalar cok buyuk bir dikkatle dinlenmelidir. Konusmacilar genelde mecazi ifadeler (idiom) kullanmakta, vurgu yapmak suretiyle kelimeleri ve yapilari gercek anlamlarindan farkli anlamlara gelen sekillerde dile getirmektedirler.

 

Örneğin ‘Have you been at Proffesor Wendy’s class?” sorusunu hayretle soran birinci ogrenci, karsisindaki ogrencinin Professor Wendy’nin sinifinda olmadigini tahmin eden veya daha once bilmeyen bir ogrencidir. Ayni sey Turkce’nin gunluk kullaniminda da karsimiza cikmaktadir. Karsisindakine “Sen daha gitmedin mi?” sorusunu vurgulayarak soran birisi onun gitmis olmasi gerektigini ima etmekte, gidip gitmedigini ogrenmek istememektedir. Bu sekildeki sorularda konusmacinin ne demek istedigini anlayabilmek cok onemlidir. Şıklar arasinda yaniltmaya yonelik ifadeler olabilmekte, konusmacilarin kullandigi kelimelerin veya onlara yakin kelimelerin gectigi ifadeler bulunabilmektedir. Konusmacinin soyledigi seyin sadece bir ek veya kelime vasıtasıyla tamamen zıddının anlatildigi ifadeler yer alabilmektedir. Bunlar tamamen yaniltmaya yonelik seylerdir ve konusmada neyin gectigi tam olarak anlasilmadikca sorunun dogru cevaplanmasi imkansizdir. Bunu gelistirmenin yolu da pratik yapmaktan gecmektedir.

Listening testinin ikinci bolumunde (Part B) ise daha uzun konumsalar yer almaktadir. Bu konusmalar yine iki kisinin karsilikli konusmasi olabilecegi gibi bir grubun bir konuyu tartismasi, sinifta anlatilan bir ders veya bir konferans da olabilmektedir. Bu bolumun sorulari daha genel olmaktadir. Yine konusmanin gectigi yeri ve konusmaciyi belirten bir resim ekranda yer almakta ve bazen konu ile ilgili olarak bu resim degismektedir. Mesela ders anlatmakta olan bir ogretim gorevlisi konu ile ilgili bir sekil veya semadan bahsederken o sekil veya sema ekranda goruntulenmektedir. Kimi zaman o seklin degisik kisimlari anlatilmakta ve sorular arasinda da o kisimlerle ilgili soru bulunabilmektedir.

 

Konusma bittikten sonra gelen sorulardan ilki genelde konusmanin neyle ilgili oldugu sorusudur. Daha sonra detay bilgiler sorulmakta, konu ile ilgli bir siralama yapilmasi istenebilmektedir.(Tarih dersinde anlatilan olaylarin kronolojik olarak siralanmasi gibi). Bu bolumdeki konusmalarin cok dikkatli dinlenmesi gerekmekte cunku konusma icinde gecen bir cok ayrinti sorulabilmektedir.

 

Structure
Listening’in ardindan Structure bolumu gelmektedir. Bu bolumde genel gramer bilgisi olculmektedir. Sorular KPDS ile karsilastirildiginda nispeten kolay gibi gorunmektedir. Cunku KPDS daha fazla ayrinti bilgi gerektirmekteyken TOEFL’da genel gramer bilgileri yeterli olmaktadir. Bu bolumle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken hususlari maddeler halinde siralayabiliriz:

 

- Tenses
-
Subject-Verb Agreement
-
Articles
-
Comparative and Superlative
-
Adjectives and Adverbs
-
Prepositions
-
Singular and Plural
-
Few/ Little/ A few/ A little/ Many/ Much/ Number/ Account
-
Passive
-
Like/ Alike/ Unlike
-
Hyphenated Adjectives
-
Cause/ Result
-
Verbs of Demand
-
Wishes
-
Conditions
-
Modals
-
Who-Whoever/ Whom-Whomever
-
Possessives
-
To/ For
-
Clauses
-
Parallelism
-
Usage
-
Words Often Confused

 

Structure bölümünde sorulan sorular genel olarak bu konu baslıkları altında toplanabilir. Aşırı yoğunluk gerektirmeyen bir gramer çalışması sınavda bu bölümden ortanın üzerinde bir puan almak için yeterlidir.

 

Reading
Structure testi bittikten sonra sınava 5 dakika ara verilmektedir. Bu sure boyunca ihtiyaclarin giderilmesi icin disari cikilabilmektedir. Sinav Reading bolumuyle devam etmektedir. Reading’te –genelde- 11’er sorudan olusan 4 parca yani toplam 44 soru bulunmaktadir. Reading ile ilgili olarak yapilmasi gerekenlerin basinda zihnin tamamen sakin bir hale getirilmesi gelmektedir. O yuzden 5 dakikalik ara cok iyi bir sekilde degerlendirilmelidir. Bu bolumde sanat, tarih, edebiyat, demokrasi, müzik, astronomi kısacası hemen her alanla ilgili okuma parçası gelebilmektedir. Parçayı bastan itibaren çok iyi anlayarak okumaya çalışmak zaman ve enerji kaybına sebep olabilir. Bazı calisma kitaplarinda “1+1+1+L” adi verilen bir teknikten bahsedilmektedir. Buna gore her paragrafin ilk cumlesi ile parcanin son cumlesini okumak yeterlidir. Ancak bu sekilde bir okuma yerine butun paragrafi kabaca gozden gecirerek (scanning) okumak daha faydalidir. Parcayi buyuk bir dikkatle okumanin gereksizligi suradan kaynaklamaktadir: Parca ile ilgili sorulan sorular daima bastan sona dogru bir sira izlemektedir. Yani, hic bir zaman ikinci paragrafla veya sonuc paragrafi ile ilgili bir soru birinci soru olarak gelmemektedir. Parcanin ana konusu (ki ya ilk 1-2 cumle icinde aranmali, ya da –nadiren- parcanin son cumlesi icinde aranmali), ilk paragrafla ilgili sorular, ikinci (duruma gore ucuncu, dorduncu paragraflarla) ilgili sorular ve son olarak sonuc paragrafi ile ilgili sorular sirasiyla karsimiza cikmaktadir. Bu yuzden sorular cevaplanmaya baslandiginda parcada neyin anlatildigi gayet acik bir sekilde anlasilmaktadir. Ayrica ilk bastan parcayi cok buyuk bir dikkatle okumak ilerleyen zaman icerisinde dikkatin dagilmasina ve sinavdan kopmaya sebep olabilmektedir.

 

Reading bolumu ile ilgili olarak bir diger onemli nokta ise kelime (vocabulary) hazinesinin zenginligidir. Bu yetenegi ilgilendiren bazi sorularda kelimenin es anlamlisi sorulmakta, bazilarinda ise kelimenin anlamina en yakin anlamdaki baska bir kelimenin parca icinden bulunmasi istenmektedir. Birinci durumda kelimenin anlami ile bire bir ayni olan sikkin isaretlenmesi, diger yaniltici siklarla oyalanilmamasi gerekmektedir. Diger durumda ise kelimenin cumle icindeki konumu, cumleye kattigi anlam goz onunde bulundurularak o anlama en yakin anlamdaki kelime hangisi ise onun isaretlenmesi gerekmektedir.

Reading bolumunde karsilasilan bir diger soru sekli “siyah kare” sorularidir. Bu tip sorularda paragraf icerisindeki cumleler arasinda kucuk kutular ve soru metninde bir “cumle” bulunmaktadir. Verilen cumlenin en uygun hangi kutuda olabilecegi sorulmaktadir. Paragrafin akisini ve anlamsal butunlugunu bazmayacak sekilde kutulardan birine tiklayarak verilen cumlenin araya girmesi saglanir.

 

Bazen de parcada anlatilan konu ile ilgili bir bolumun hangi paragrafta islendigi sorulmaktadir ki yapilmasi gereken sadece parcanin asagi-yukari kaydirilmasi ve sorulan bolumun gectigi paragrafin isaretlenmesidir.

 

Reading bolumuyle ilgili bir diger soru sekli de parcanin oncesinin veya sonrasinin ne sekilde olabilecegidir. Parcanin butunlugu goz onunde bulunudurularak verilen siklardan en uygun olani isaretlenir. Ornegin bir savasin anlatildigi bir parcanin ilk paragrafinda savasin baslamasi, orta paragraflarinda gelisimi, son paragrafinda da savasin sona ermesi ele alinmis, soruda da parcanin hangi konuyu isleyen bir paragrafin devami olabilecegi veya parcanin devaminda hangi konunun islendigi bir paragrafin gelebilecegi yer alabilir. (savasin nedenleri veya sonuclari gibi)

 

Reading bolumunde karsilasilabilecek soru tipleri genel itibariyle bunlardir. Cok zor bir bolum olmamakla birlikte, yaklasik 1 saat suren Listening ve Structure bolumlerinden sonra geldigi icin zihin yorgun dusebilmektedir. O yuzden de 5 dakikalik aranin cok iyi degrlendirilmesi gerekmektedir.

 

Writing
Sinavin son bolumu olan Writing’de, bir konu basligi verilmekte ve bu konu ile ilgili fikirlerin 30 dakika icerisinde yazili olarak belirtilmesi istenmektedir. Konular cok genel olmakta, ozel bir bilgi veya calisma gerektirmemektedir. Bu bolumdeki sorular “Evde egitim mi, okulda egitim mi daha önemlidir? Eğitim esnasında herhangi bir işte çalışmak mi, çalışmamak mi daha iyidir? Eğitimde ebeveynler mi, öğretmenler mi daha etkilidir?“ gibi sorulardir. Bazen sadece bir fikrin savunulmasi istenirken bazi sorularda ise iki fikir arasinda karsilastirma yapilip hangisinin sizce daha uygun oldugu sorulabilmektedir.

 

30 dakikalık süre çok iyi kullanılmalıdır. İlk 5 dakikası tamamen yazılacak yazının planına ayrılmalıdır. Girişi, gelişme paragraflari ve sonucu, ornekleriyle, aciklamalariyla guzelce planlanmali ve yazi butunuyle o plan cercevesinde olmalidir. 5-25’inci dakikalar arasinda yazi tamamlanmali, son 5 dakika yaziyi tekrar gozden gecirmeye ayrilmalidir.

Yazi okuyucu tarafindan okunurken, giris paragrafi okuyucuya hangi fikrin savunuldugunu acikca gostermelidir. Gelisme paragraflari fikri kuvvetlendirici mahiyette olmali, sonuc paragrafinda ise yazinin kisa bir ozeti yer almalidir. Yani sadece giris ve sonuc paragraflari okundugunda yazinin ne ile ilgili oldugu acikca anlasilabilmeli, muglak ifadelere yer verilmemelidir. Giris paragrafinda yazinin ana fikri niteliğindeki cümle kesinlikle bulunmalıdır. Ayni cümle sonuç paragrafında da ayni şekilde veya değiştirilerek tekrarlanmalıdır.

 

Gramere gerekli ozen gosterilmeli, kullanilan cumleler gramer kurallarina uygun olmalidir. Noktalama ve imla hatalari en az seviyede olmalidir. (Dilbilgisi hatalarini duzeltme programi calismayan bir sayfada yazildigi icin yazidaki butun hatalarin aranarak bulunmasi gerekmektedir.) Son 5 dakikanin yeniden gozden gecirmeye ayrilmasi ozellikle bu hatalarin duzeltilmesi icin cok onemlidir. Paragraflara birkac karakter iceriden baslanmasi, cumle sonlarina nokta, soru isareti vs. konmasi, cumlelerin buyuk harflerle baslamasi writing bolumunde dikkat edilmesi gereken ayrintilardan birkacidir.

 

Yazinin estetik acidan guzel gorunmesini saglayan ve okuma zevki katan yapilar kullanmak, devamli ayni kelimeleri kullanmak yerine es anlamli kelimelerle yaziya renklilik getirmek arti puan kazandiracak ayrintilardir. (Primarily, basically, essentially, secondary, on the other hand, however, nevertheless, furthermore, after all, finally gibi)

 

Sonuç
Sinav sonucunda ilk 3 bolumun sonuclari otomatik olarak hesaplanip ekranda goruntulenmekte, Writing bolumunun sonuclari da 2-3 hafta icinde basvuru esnasinda verilen adrese postalanmaktadir. Sinav sonucunun yok sayilmasi durumunda yeniden TOEFL’a girilebilmekte iken, sonucun kaydedilmesi istenirse 1 ay icerisinde yeni bir TOEFL sinavina girmek mumkun olmamaktadir.

 

Radyo dinlemek, televizyon izlemek; konusulanlari anlayabilmek, kulagin Ingilizce’ye asinaligini saglamak icin yapilabilecek en guzel calismalardir. Kelime dagarcigini gelistirmek icin kitap ve dergi okumaya onem verilmelidir. Gramer konularindaki eksikligin giderilmesi icinse sistemli ve programli bir calisma gerekmektedir.

 

BAŞARILAR…

 

Hudaverdi BALCI

 

Pasifik Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Sn, Hudaverdi BALCI’ya bu güzel yazısı için teşekkür ederiz.

 

Copyright © 2004, tüm hakları saklıdır.

 

Sitedeki hiçbir yazı ve resim izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.

 

Pasifik Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

 
 


» İNDİRİMLİ OKULLAR

indirimli okullar  Bu web sitesinin tüm hakları saklıdır! İzin almaksızın fotoğraflar ve içerikler kesinlikle başka bir yerde kullanılamaz Pasifik Yurtdışı Eğitim © 2004

YURTDIŞI EĞİTİM de 15 Yıllık Deneyim ve Güven
Pasifik Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile Profesyonel Yurtdışı Eğitim Hizmetleri